Yuvacık – Trekking Cenneti

zahmet_yuvacik2 zahmet_yuvacik1
Aytepe Parkuru Cirbin Ali Mağarası

Bayram tatilinde Yuvacık’a yürüyüşe gittik. Amacımız bir tesiste kahvaltı edip doğa yürüyüşü yapmaktı. Kocaeli trekking cenneti olmuş da haberimiz yokmuş. Gittiğimiz tesisin ayrıntılarını so
nra paylaşacağım.

Doğa yürüyüşü çok daha güzel duyuluyor… 4 genç 1-2 saat yürüyüş bizi kesmez dedik, 3-4 saatlik bir parkura yönlendirdiler tesisten: Aytepe Parkuru. O kadar sistemli bir yapı kurulmuş ki ağzımız açık kaldı, safari araçları (Lada Niva), ATV yapmak isteyenlere ATV. Paint Ball sahası. Genelde gelenler piknik yapıp semirmeyi tercih ediyorlardı ama isteyene faaliyet bol. Kamp kurmak, barakalarda konaklamak da mümkün. Kocaeli Belediyesi yürüyüş parkurları için bir kitapçık hazırlamış internet baskısı şu adreste mevcut. Kısaca yürümek isteyen doğa manzara meraklıları için son derece imkanlı bir bölge.

Aytepe Parkuru

zahmet_yuvacik3

Manzara Ayacık Parkuru

Parkura tepeden başladık. Kaybolması imkansız bir parkur. Tek yapmanız gereken yolu takip etmek. Arada bir mağara tabelası görüp onu keşfetmeye çalıştık. Oraya girip çıkmasaydık 4 saatte tamamlanabilirdi. 12 km yazıyor kitapçıkta ancak başı sonu neresi tam belli değil. Herkesi yürüyebileceği bir yol ancak biraz uzun antremansızsanız daha kısa bir yolu tercih etmek mantıklı olur. Yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız. Yol boyunca sürekli suyla karşılaşacaksınız. Hatta zaman zaman paçalarınızı ıslatarak geçmeniz gerekecek. İşaretleme ve parkur bilgileri eksik. Yol boyunca iki-üç kere tabela ve kırmızı beyaz işaret vardı.

zahmet_yuvacik4
Aytepe Parkuru Manzara

Tavsiyeler

Su bulundurmak şart.

Yoldan bir sağlam sopa alıp baton olarak kullanmak son derece faydalı.

Yoldan sapıp mağara vs. keşfetmeye lüzum yok, önce bir düz yol bitsin ikinci seferinde çok merak ediyorsanız denersiniz.

Mümkünse atıştıracak birşeyler çok iyi olur.

Ayakkabı yürüyüş ayakkabısı olursa çok iyi olur olmazsa da converse olmasın, yazık. (Converse’e değil sahibine)

İlkyardım gereçleri, çakı bulundurmakta fayda var.

Hava erken kararıyor 4-6 saat uzarsa düşünülüp erken çıkılmalı.

Çok fazla yük taşımaya gerek yok, ama az giyinip üşümek de mümkün.

Kar düşmek üzereymiş, acele edin…

zahmet_yuvacik5
Su Kaynakları

Nasıl gidilir?

Binek Otomobil

İstanbul’dan gidiyorsanız, İzmit’e İzmit-Ankara otobanından ayrılmayın. İzmit’e vardıktan sonra Yuvacık diye oklar karşınıza çıkıyor onları takip edince bulmamak mümkün değil. Barajı geçtikten sonraki tesisler sizi yönleriecektir. Ya da yola devam edip Kocaeli Yürüyüş Parkurları oklarını takip ederek Yürüyüş Parkuru seçebilirsiniz.

Tren – Otobüs

İzmit’e geldikten sonra Yuvacık minibüslerine binip bölgeye ulaşmak mümkün.


View Larger Map

22112010

Bu yazı Genel, Gezi, Yazma'lar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.